

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 400 V |
| Transition Frequency | 40 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 V |
| Max Breakdown Voltage | 400 V |
| Gain Bandwidth Product | 40 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 450 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 175 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 82
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42106
Ext.Price$0.42106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42106 | $0.42106 |
| 10 | $0.34234 | $3.42340 |
| 25 | $0.31605 | $7.90125 |
| 50 | $0.29178 | $14.58900 |
| 100 | $0.26937 | $26.93700 |
| 300 | $0.23591 | $70.77300 |
| 500 | $0.20661 | $103.30500 |
| 1000 | $0.19439 | $194.39000 |
